Patara Deniz Feneri tarihi aydınlatıyor

MİLLİYET ARKEOLOJİ – Kültürel mirasın tanıtımı ve bu alanda toplumsal bir bilinç kazandırmak amacıyla düzenlenen Milliyet Arkeoloji & İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları’nın yeni sezonunda ilk durak, etkinliğin başlangıç noktası olan Patara Antik Kenti’ydi. 3 Mayıs Cumartesi günü düzenlenen etkinliğin merkezinde, yeniden inşası bitme aşamasına gelen Patara Antik Kenti’nin simge yapılarından biri olan Deniz Feneri vardı. Meşhur Roma İmparatoru Nero tarafından M.S. 54 yılında inşa ettirilen Patara Deniz Feneri’nin 1481’de Rodos depreminde yıkıldığı tahmin ediliyor. Patara Antik Kenti Onursal Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan’ın kazı süreci ve fenerin yeniden ayağa kaldırılmasına ilişkin detaylı bilgiler verdiği etkinlikte kentteki Nero Hamamı’nın restorasyon süreciyle ilgili de bilgiler paylaşıldı. 

‘Çok kıymetli’ 

Prof. Dr. İşkan, etkinlikle ilgili olarak “36 yıllık Patara Kazısı’nın ilk ve tek sponsoru Türkiye İş Bankası’nın İş Sanat bünyesinde Milliyet Arkeoloji ile birlikte Patara’da bir ‘Kültürel Miras Buluşması’ yapmasıyla, Likya’nın başkenti ve 2020-2021 yıllarının teması Patara’nın tanıtımına verdikleri destek ve oluşturdukları farkındalık çok kıymetlidir; kendilerine kalpten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten de Türkiye İş Bankası’nın, Anadolu’nun benzersiz arkeolojik varlığının gün yüzüne çıkarılarak dünya kültür mirasına yeniden kazandırılması, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması, sürülen izlerden geçmişi olduğu kadar bugünü ve yarını da aydınlatacak bilimsel araştırmalara imkân sağlanması amaçlarıyla pek çok arkeolojik kazı çalışmasına uzun süreli destek olduğunu belirtti. Üreten “Bu amaçlarımız çerçevesinde kültür mirası bilincine katkı sağlamak üzere değerli bir yayıncılık faaliyeti sürdüren Milliyet Arkeoloji ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Kültürel Miras Buluşmaları’nı önemsiyoruz” dedi. 

İkinci buluşma

Milliyet Arkeoloji Yayın Yönetmeni Menderes Özel de şunları kaydetti: “Milliyet Arkeoloji olarak birinci yaşımızı İş Sanat’la birlikte Patara’da kutlamıştık. Dördüncü yaşımıza girerken de yine İş Sanat’la birlikte Patara’daydık ve yine yanımızda antik kentin artık Onursal Kazı Başkanı olan Prof. Dr. Havva İşkan vardı. Türkiye’nin önde gelen mimarlarından M. Sinan Genim, Milliyet Sanat yazarı Evrim Altuğ ve Milliyet Arkeoloji Kulübü üyeleri de Patara’da bize eşlik etti. İş Sanat’la birlikte gerçekleştirdiğimiz Kültürel Miras Buluşmaları’nın ikinci Patara randevusunda bu kez restorasyonu tamamlanmakta olan deniz fenerine odaklandık. 1481’deki Rodos Depremi ve ardından tsunamide yıkılarak kuma gömülen deniz feneri yakında sembolik de olsa ışık çakarak binlerce yıl Akdeniz’e hükmeden denizcilerin anısına saygı duruşunda bulunacak. Patara Deniz Feneri’nin restorasyon süreci ve Patara Limanı’yla ilgili tüm ayrıntıları 19 Mayıs’ta yayımlanacak yeni sayımızda okuyabilirsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir