Bağdat’ta ilk çözüm suda bekleniyor

AYDIN HASAN/ANKARA- Eski bakan ve Cumhurbaşkanlığı su ile ilgili Irak Özel Temsilcisi Veysel Eroğlu, Milliyet’e yaptığı değerlendirmede, 31 Temmuz 2019 tarihinde Irak’a yaptığı ziyarete dikkat çekti.

Bağdat’ta üst düzey görüşmelerde bulunduğunu anlatan Eroğlu, “Onlara tavsiyelerde bulundum. ‘Biz Türkiye olarak su konusundaki bütün tecrübelerimizi size aktarmaya hazırız. Modern sulama sistemine geçmelisiniz, içme suyu arıtma tesisleri kurmalısınız’ dedim. Gölet ve baraj yapımlarını da içeren bir eylem planı verdik” dedi.

Eroğlu, 30 Ağustos 2023’te Bağdat’a yaptığı ziyarette ise bu planın revize edildiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid tarafından kabul edildiğini belirten Eroğlu; ‘Cumhurbaşkanı, daha önce Irak Su Kaynakları Bakanı idi. Su Kaynakları Bakanı olduğu dönemden dostluğum var” diye konuştu. Eroğlu, şöyle devam etti:

‘FIRAT’TAN SU VERİYORUZ’

“Biz Fırat’tan da Dicle’den de su veriyoruz. Ama İran tarafından su kesiliyor. En son Ağustos 2023’te Bağdat’a Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi olarak gittiğimde revize ettiğimiz yeni eylem planını verdik. Bu planda, sulamadan, içme suyuna taşkın kontrolüne kadar su alanında çok sayıda husus var.

Irak, bizim hem komşumuz hem de dostumuz olan bir ülke. Bazı ülkeler her zaman Irak’a ‘Türkiye, size su vermiyor’ tahrikinde bulunuyor. Size bir örnek anlatayım. 2018 tarihinde Ilısu Barajı’nı bitirdik. Cumhurbaşkanımız takdir etti Veysel Eroğlu Ilısu Barajı adı verildi. Önceden duyurduğumuz gibi barajda su tuttuk. O tarihteki Irak Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanımızı aramış. Irak’ta kuraklık vardı. Cumhurbaşkanımız Erdoğan beni aradı, ‘Veysel Hoca su tutmayalım’ dedi. Biz su tutmaktan vazgeçtik. Biz Dicle’den gelen sudan daha fazlasını vermeye başladık. Ilısu Barajı’nda biriken sudan da verdik. Şu anda İran ile bazı batılı ülkeler, ‘Türkiye, Arap ülkelerine su vermiyor’ diye tahrik ediyorlar. Biz suyu tutarken Irak ve Suriye’yi düşünerek planlamayı ona göre yapıyoruz. Davet ettik, geldiler Ilısu Barajı’nı gördüler. Biz Irak’tan hiçbir şeyi gizlemiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir