Alparslan Bayraktar: Bu kış Nahçıvan’ın doğalgazı Türkiye üzerinden teslim edilecek

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İstanbul’da Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Mikail Cabbarov ile “Türkiye-Azerbaycan Alanında İş Birliği Anlaşması İmza Töreni”ne katıldı.

Bayraktar, Cabbarov ile “Türkiye-Azerbaycan Doğalgaz Alanında İş Birliği Anlaşması’na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bakan Bayraktar, Azerbaycan’la ilişkiler ikinci bir aşamaya geçtiğini belirterek şu bilgileri paylaştı:

Azerbaycan’la ilişkiler ikinci bir aşamaya geçti. İlişkiler 15 Haziran 2021’de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile strateji ortaklığa ulaştı. Özellikle enerji alanında iş birlikleri geliştirildi. İki ülke kararlı bir şekilde yatırımlarına devam ediyor.
İlişkilerimiz doğalgaz alanında yeni bir boyuta geliyor. 2030 yılına kadar Azerbaycan doğalgazının Türkiye’ye ek olarak ulaşmasını öngörüyoruz.

Mutabakata varıldı

Türkmenistan doğalgazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ulaştırılması için bu anlaşmayla mutabakata varmış oluyoruz.

Bu kış Nahçıvan’ın doğalgazı Türkiye üzerinden teslim edilecek. Bu hattı en kısa zamanda ele alacağız. Avrupa’ya Türkiye üzerinden doğalgaz aktarımını genişleteceğiz. İş birliğimizi bu anlaşmalarla perçinlemeye devam edeceğiz.

Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Mikail Cabbarov da açıklamada bulundu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir